Sadržaj:
Planinarenje: Makedonija, mitsko putovanje
Ljudi: Udariti i slomiti
Market: o najboljim cipelama
Spelologija: U ustima planine
Outdoor: +3 lake vežbe za savršenu trekersku kondiciju
02 – 03 Rasadnik vikumak / reč urednika
…pred vama je prvi broj besplatnog PDF izdanja „Moja planeta”. Magazin je namenjen aktivnim ljudima i onima koji će to tek postati, a izlaziće jednom mesečno. Cilj nam je da u izdanju obuhvatimo što širi krug tema iz oblasti sporta, putovanja i outdoor aktivnosti, kako bi čitalačku publiku podstakli da vodi zdraviji i zanimljiviji život. Ko smo mi? Mi smo mala grupa ljubitelja prirode, planinara i biciklista, koja se profesionalno bavi izdavaštvom. Zašto besplatno? Zato što je to moguće. Najskuplja stavka u proizvodnji svakog magazina jeste štampa. Ukoliko to izbegnemo, već smo „u plusu”, pa naše izdanje možemo da vam ponudimo po daleko konkurentnijim uslovima…
04 – 07 – Moja planeta Ljudi: Udariti i slomiti
Taekwondo borci mogu da urade sve ono što rade junaci akcionih fimova, plus – nose cool štitnike i super kacige dok sparinguju. Upravo onakve kakve smo oduvek želeli da stavimo na glavu i dubokim glasom kažemo: „Shut the f… up, Yoda!”. Da budemo iskreni pre nego što smo krenuli na razgovor sa Nenadom Karlićem – taekwondo borcem i aktuelnim državnim prvakom, koji će nam potanko pričati o ovoj veštini, morali smo da konsultujemo wikipediju i utvrdimo šta je zapravo taekwondo. Wiki kaže: „Taekwondo je korejska borilačka veština i nacionalni sport Južne Koreje. Na Korejskom tae znači – ‘udariti ili slomiti stopalom’; kwon – ‘udariti ili slomiti pesnicom‘; a do – put, metod ili umetnost”…
08 – 11 – Milijana Tomić Putovanja: Velika turska avantura
Kaže se da, bez obzira na to koliko ste zemalja i gradova posetili, ako niste videli Istanbul – niste videli ništa. Mnogo je toga već napisano i rečeno o Carigradu/Konstantinopolisu/Istanbulu – posebnom gradu kontrasta na kojem su pomešane kulture i običaji različitih naroda, vera i kontinenata. Odiše neopisivom energijom, kosmopolitskim duhom, materijalnim i duhovnim vrednostima i prekrasnim građevinama. Sa jedne strane dah zastaje pred neprocenjivim bogatstvom, a sa druge – siromaštvom koje podjednako ostavlja jak utisak. Spajajući Evropu sa Azijom, Istambul opčinjava posetioce neodoljivim šarmom i fotogeničnošću, i mami da mu se uvek iznova vraćamo…
12 – 13 – Jovan Jarić Planinarenje: Mitskim stazama, Makedonija
Naša ekspedcija je više puta boravila u ovom delu Balkana, a ovaj put se opredelila da centralni deo akcije bude planina Baba i najviši vrh Pelister…M akedonija je zemlja idealna za planinarenje. Na svojoj maloj površini ima tri nacionalna parka, dva velika jezera, puno vrhova od preko 2.000 metara i jedinstvene prirodne lepote. Boravak u Makedoniji je jeftin, čak i za naš džep i – najvažnije, ljudi su srdačni i otvoreni prema svima. Naša ekspedcija je više puta boravila u ovom delu Balkana, a ovaj put se opredelila da centralni deo akcije bude planina Baba i najviši vrh Pelister. Ona se nalazi u jugozapadnom delu zemlje i proteže se sve do grčke granice…
14 – 17 Outdoor: tri jednostavne stvari za trekersku forumu
Stojim i zabezeknuto buljim u kardiogram koji divlja. Krivudava linija otkucaja srca udara o ivice trake i ja laički utvrđujem: „Ovo neće da valja”. Do pre par minuta, dok nisam potrčao pokretnom trakom pod nagibom od 25 stepeni bio sam zdrav čovek. Sada, dok brišem graške znoja po čelu i dišem kao Dart Veder, već osećam sve simptome predinfarktvnog stanja. Doktor me sumnjičavo gleda, a zatim znalački dobacuje: „Bojim se da ćete morati malo da se aktivirate…” Gledam ga sa nevericom i pokušavam da se odbranim pričom da sam ja planinar i to vrlo aktivan. Debeljuškasti kardiolog odmahuje glavom: „Da, da…” Jasno vam je da je u ovoj priči neko pogrešio…
18 – 19 Market: SF tech ili koža? O najboljim cipelama…
Koje su idealne čarape i cipele za outdoor aktivnosti? Testirali smo par kombinacija i verujemo da smo pronašli idealnu. Javite nam ako mnogo grešimo… Pre ravno dve godine shvatili smo da među planinarima postoji stalna nedoumica: stare dobre kožne gojzerice ili SF tech obuća „koja sama hoda”. Nikada ranije nismo ozbiljno razmišljali o tome jer smo vazda nosili „udobne” cipele sa dva para čarapa. Evo kako je sve počelo… Verući se ka Golemom jezeru na domak Pelistera u Republici Makedoniji, stazama koje su u padinama obraslim borovnicama usekli biciklisti, srećemo vitalnog starčića sa dva drvena štapa gotovo njegove visine…
20 – 23 – Moja planeta Propler: U ustima planine
Beogradski Penjački klub “AS” osnovan je 1993. godine kao prvi klub u Srbiji koji se bavi sportskim penjanjem. Kako su osnivači bili speleolozi, nakon tri godine osnovan je odsek za tehničko penjanje i speleologiju. Od tada je kroz klub prošlo više od 300 speleologa i penjača… Penjački klub “As“ iz Beograda okuplja ljude koji žele pre svega da se bave sportskim penjanjem i speleologijom. Međutim, članovi kluba upražnjavaju i alpinizam, tradicionalno penjanje, penjanje zaleđenih vodopada, canyoning… Da biste postali član kluba, potrebno je da imate više od 16 godina, a stepen psihofizičke spreme će određivati kako i koliko će se polaznik baviti nekom od aktivnosti. Po rečima predsednika kluba Veljka Grozdanovića, trenutno ima oko 50 članova…
24 – 25 Biciklizam: Da li rekumbentuješ? / Vama turs
Recumbent je bicikl koji se vozi dok si udobno zavaljen. Pri tom je težina tela vozača jednako raspoređena na svim tačkama leđa, zadnjice i butina, što nije slučaj sa klasičnim biciklom. Na tradicionalnom dvotočkašu cela težina počiva na nekoliko kvadratnih centimetara sedalne kosti, što – složićemo se – nije baš prijatno. Uzgred, rekumbent je aerodinamičniji, stabilniji i brži od običnog bicikla. Ova vrsta prevoznog sredstva pojavila se još sredinom 19. veka, a svaki proizvođač velosipeda imao je svoj model. Vremenom, dizajn se menjao, sve dok 1885. godine Englez John Kemp Starley nije patentirao svoj „Rover safety bicycle”, iliti „uspravni” bicikl i monopolom potisnuo „ležeći”…