Nikad mi neće biti jasno zašto su kape i rukavice u onoj pomalo skrajnutoj grupi „Outdoor oprema – ostalo”. Tu su frljnuti kao da nisu obavezni prilikom svake akcije, makar to bio i vreli jul. Čak i ako sumnjičavo preskačete retke mog teksta, pokušaću da vas ubedim da sve ovo ima smisla. Elem, naš organizam je čudo prirode. Zadivljujuće otporan, čudesno prilagodiv, zapanjujuće samoodrživ… Upravo zbog toga uspevamo da opstanemo i u najekstremnijim uslovima, samo ako znamo da prepoznamo signale koje nam šalje naše telo. .
Reč-dve o rukavicama
Na hladnoćama, bez obzira koliko dobro ili loše bilo zaštićeno, naše telo će prvo pokušati da se prilagodi. Pri manjim temperaturnim razlikama to će biti neprimetan proces, a pri neznatno većim vaše telo će početi da pribegava očiglednijim metodama zaštite – ježenje kože. Ako organizam uspe da prebrodi temperaturnu razliku, ubrzo ćete prestati da se ježite, ali ukoliko nije u mogućnosti javiće se jeza i drhtavica. Sigurno se pitate kako vas kapa ili rukavice mogu spasti hladnoće kada prekrivaju gotovo zanemarljivu površinu tela? Tu dolazimo do treće – ključne karakteristike našeg organizma: samoodrživost. Kada našem telu zapreti opasnost, ono postupno „isključuje” pojedine delove, kako bi zaštitilo vitalne organe. Tada prvo strada „periferija” – ruke i noge. Kada imate rukavice, vaše ruke će duže vremena biti tople, pa će telo imati više mogućnosti da kombinuje raspoloživu energiju za očuvanje vitalnih organa. Budimo realni, ako izuzmemo ekstremne, visokogorske akcije, u retko kojoj prilici će prosečan planinar doći do ove pretposlednje odbrane organizma. Ipak, rukavice su neophodne jer ćete i najmanji pad temperature osetiti prvo na vrhovima prstiju. Hladne, ukočene ruke nikome ne trebaju, a posebno ne u situacijama kada treba držati planinarski štap, petljati oko karabinera ili, ne daj bože, ili hajkerskim akcijama nezgode najčešće dešavaju kada planinar duva nos ili se pri penjanju oslanja promrzlim rukama? Zbog toga je proporučljivo da bez obzira na godišnje doba imate odgovarajuće rukavice. Zimi to treba da budu dva para rukavica – donje (tanke, od polara, nekada i sa sečenim prstima) i gornje (deblje, po mogućnosti nepromočive). Postoji više vrsta i tipova rukavica, a od vaših afiniteta zavisi koje ćete izabrati. Ukoliko planinar nema potrebu da često manipuliše sitnim predmetima, a izložen je vrlo niskoj temperaturi, koriste se gornje rukavice sa dva prsta (palac i kažiprst), zato što se tako prsti bolje greju. Postoje i rukavice bez izdvojenih prstiju, ali su veoma nepraktične i krute. Njihova jedina prednost je što prsti u društvu ostaju duže topliji. Moja omiljena zimska kombinacija je tanke rukavice sa sečenim prstima i deblje, nepromočive rukavice sa odvojenim prstima. Kada mi zatrebaju slobodni prsti dovoljno je samo da skinem deblje gornje rukavice. Rukavice su potrebne i tokom leta. Naravno, ne treba da ih nosite na rukama, ali su u rancu obavezne. Da li je potrebno da napominjem da se u planini vreme može promeniti „munjevitom” brzinom?
Kapa, kačket, šešir…
Šta reći o kapama, kačketima ili šeširima, a da to ne izgleda kao tupljenje? Zna se čemu služe i kako „rade”, a svako će znati da odabere odgovarajuću prema svojim potrebama i afinitetima… Međutim, da li je baš tako? Često sam viđao planinare koji po najvećoj hladnoći nose fensi kačkete koji jedva da im pokrivaju teme, a zatim iste te ljupke kapice reklamiraju i tokom najgorih letnjih žega. Šta je njihov problem? Nemaština, potreba da se „reklamira” fensi stvarčica, pogrešna procena, loš izbor? Možda sve po malo od toga… Kačket je najnezahvalniji deo planinarske opreme. Ukoliko nema štitnike za uši, zimi je neupotrebljiv, a ako nema maramu, tokom leta se spremite na celodnevno pečenje vrata. Kako delimično pokriva samo jedan mali deo lica, kačket nije nikakva zaštita od sunca, osim od direktnog zagrevanja lubanje. Ukoliko već niste investirali džeparac u neki skup kačket, možda je bolje da kupite kapu sa obodom ili šešir za leto i kapu za zimu. Zimi se nosi najčešće kapa od polara, ili vunena. Preko vunene kape, u slučaju kiše i snega nosi se kapuljača. U tekstu je bilo reči iskljuvo o planinarskoj opremi. Ukoliko ste penjač, biciklista, skijaš ili upražnjavate neku drugu outdoor aktivnost, za vas važe neznatno drugačija pravila. Pored toga što će vam biti potrebne specijalne rukavice i kape, svaka od ovih aktivnosti ima svoje finese. Ipak zajedničko je da prilikom svih aktivnosti imate odgovarajuću „Outdoor opremu – ostalo”.
Materijal: Gore-Tex karakteristike: troslojna izolacija i grejač koji obezbeđuje 10 sati toplote; vodootporne i termo aktivne, sa mogućnošću regulacije temperature. namena: skijanje, snowboarding Masa: 412 g opseg temperature: -32/-4 °C Model: uniseks (boje za dečake i devojčice)
Materijal: Polartec® Windbloc-ACT® karakteristike: Odlična kombi- nacija mitersica i rukavica sa sečenim prstima; tople i vetronepropusne. namena: treking, hajking u periodima od jeseni do proleća. Masa: 86 g opseg temperature: -4/4 °C Model: uniseks
Materijal: Polartec® Power Stretch® sa ojačanjima na dlanovima od elastičnog Kevlar®-a i silikonskom mrežicom na prstima. karakteristike: Višeslojne, meke, elastične i tople, veoma izdržljive, zahvaljujući specijalnim ojačanjima. Sa njima se lako manipuliše konopcem, cepinom… namena: treking i hajking, alpinizam Masa: 58 g opseg temperature: -1/4 °C Model: uniseks
Materijal: Polartec® Power Stretch® sa ojačanjima na dlanovima od elastičnog Kevlar®-a. karakteristike: Višeslojne, meke, elastične i tople, veoma izdržljive. namena: treking i hajking u zimskim uslovima, skijanje Masa: 60 g opseg temperature: -4/4 °C Model: uniseks
Specifikacija: 50% vuna, 50% sintetika, sa mikrofiber postavom Cena distributera u Americi: $29,95 USD
Specifikacija: sintetički materijal Cena distributera u Americi: $32,95 USD
Specifikacija: Polartec® Power Dry® Cena distributera u Americi: $34,95 USD
Naveden opseg temperatura garantuje proizvođač, ali je on u realnim uslovima daleko veći, odnosno sve ove rukavice bez problema možete da koristite i na deset stepeni nižim temperaturama.
TESTIR’O ZA VAS
Uleteo sam u prodavicu i dočepao se skijaških rukavica. Pokretljivost prstiju sam odmah testirao na mobilnom. Prodavci su me gledali popreko…
Oduvek su mi se sviđale nabudžene skijaške rukavice. Doduše, nisam imao priliku, a ni potrebu da ih nosim, ali kada mi je urednik predložio da napravim test za ovu opremu, odmah mi je u glavi sevnuo par savršenih rukavica. Upravo jedne takve sam bezecovao u prodavnici, ali i momentalno ostavio. Pored cene, moju romansu je prekinulo saznanje da skijaške rukavice odlično rade ono za šta su napravljene (čuvaju vaše ruke od hladnoće), ali kada treba uraditi nešto sa rukama, te savršene rukavice morate da skinete. O kapi nikada nisam razmišljao na taj filozofski način, najverovatnije jer mi nije bila pred očima, nego na glavi. Vazda sam nosio neke obične kape sa gombicom (hvala ti bako!). Marka mi je prilikom izbora bila sporedna, ali cena nije, pa je za ovaj test u obzir došao komplet kapa/rukavice, jer su u paru listom jevtiniji nego kada ih kupujete odvojeno. Zbog toga sam se opredelio za poznatu marku, dobre performanse i pristojniju cenu. „The North Face”, po proizvođačkoj ceni od 5.000 dinara u euro protivvrednosti, nudi kombinaciju rukavica i kape koje će zadovoljiti prohteve i najvećih gnjavatora. Evo o čemu se radi! Rukavice su proizvedene od sintetičkog streča, što znači da su lake, izdržljive i tople. A sada ono najvažnije: silikonske šare omogući će vam ne samo da manipulišete sitnim predmetima, nego da „drljate” kuglicu na mišu ili tipkate sitne tastere na telefonu, što je zapravo poslednja stvar koja vam je potrebna prilikom outdoor aktivnosti. Rukavice su testirane na temperaturi od -10 stepeni Celzijusa i nisu pokazale ni najmanju slabost. Kapa je takođe od sintetičkih materijala (100% acrylic), ali se, u poređenju sa sličnim proizvodima od vune, daleko brže suši. Pošto je ovo tipična skijaška kapa, odlično čuva uši i sinuse, a ukoliko je potrebno da se zbog kiše preko glave prebaci kapuljača gombica vam neće smetati. Ukratko: Da li vam zaista trebanju cyber rukavice i kape? Prilagodite opremu svojim potrebama jer je zaista neukusno da na lakim šetnjama nosite skijaške rukavice i skafandere kao da osvajate vrhove Himalaja. Ovo je savršen par!
Zoran Kalinić-hodač
Tekst: Moja planeta, Foto: SXC, Dremastime